یکی از مواردی که امروزه از محبوبیت بالایی برخوردار است موزیک باکس است. انواع موزیک باکس رو می تونین در سایت روبینا رز خریداری کنین.

آشنایی با انواع موزیک باکس؛ یک هدیه رمانتیک

5/5 - (3 امتیاز)

قرن‌ها از ساخت اولین جعبه موسیقی در سوییس می‌گذرد و تا امروز انواع موزیک باکس در سراسر دنیا تولید می‌شود. پررمز و راز بودن و عاشقانه بودن، اصلی‌ترین ویژگی موزیک باکس است و به همین دلیل بسیاری از جوانان عاشق‌پیشه برای ابراز محبت به معشوق خود، به دنبال انتخاب موزیک باکس می‌روند. با کسب اطلاع از جنس موزیک باکس های موجود در بازار و ویژگی‌های فنی آن‌ها می‌توانید بهترین انتخاب را برای محبوب خود انجام دهید. در ادامه انواع موزیک باکس موجود در بازار را بررسی و ویژگی‌های فنی هر کدام را بررسی می‌کنیم:

انواع موزیک باکس بر اساس نوع کوک

نوع کوک یا طرز پخش شدن آهنگ در انواع موزیک باکس متفاوت است. انواع موزیک باکس را برحسب ویژگی‌های فنی ساخت آن‌ها، می‌توان به 2 دسته تقسیم کرد:

1. هندلی یا دستی

در مدل جعبه موسیقی هندلی، یک هندل (دسته) در بیرون یا کنار جعبه وجود دارد که با چرخاندن آن ملودی دستگاه شروع به نواختن می‌کند. در این مدل موزیک باکس دسته به یک استوانه غلتان متصل است که بر روی آن برجستگی‌هایی وجود دارد. با چرخش این استوانه برجستگی‌ها (نوت‌ها) از میان یک پره‌ی شانه‌ای شکل عبور کرده و بسته به زیر یا بم بودن نوت، ملودی متناسب با آن به گوش شنونده می‌رسد. امکان تنظیم ملودی (پخش سریع یا کند) اصلی‌ترین ویژگی موزیک باکس مدل هندلی است که آن را برای بسیاری جذاب کرده است.

2. کوکی یا اتوماتیک

بر خلاف انواع جعبه موزیکال هندلی، جعبه‌های موسیقی اتوماتیک یا کوکی هم در بازار وجود دارند. پخش ملودی در این موزیک باکس‌ها با کمک یک کوک انجام می‌شود که در کنار یا زیر جعبه قرار دارند. در این نوع جعبه موسیقی پخش ترانه با سرعتی متوسط به صورت اتوماتیک انجام می‌شود و تا اتمام کوک ادامه دارد. در بعضی از انواع موزیک باکس اتوماتیک امکان قطع ترانه با بستن درب جعبه هم وجود دارد.

انواع جعبه موزیکال بر حسب طراحی

جعبه موزیکال بر حسب شیوه‌ی ساخت و شرایط فنی تولید آن انواع گوناگونی دارد که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم:

1. جعبه موسیقی سیلندر

جعبه موسیقی مدل سیلندری محبوب‌ترین مدل در میان انواع موزیک باکس موجود در بازار است. این نوع موزیک باکس معمولا به صورت دستی یا هندلی است و شکل اتوماتیک آن کمتر رایج است. دلیل نام‌گذاری این جعبه موسیقی، به علت وجود یک سیلندر ( استوانه‌ی غلطان) در آن است. جعبه موسیقی سیلندری از ابتدای قرن 19 ام یکی از پرطرفدارترین انواع جعبه موزیکال در میان مردم سراسر دنیا است.

موزیک باکس‌های موجود در بازار ایران بیشتر از نوع سیلندری هستند. بسته سلیقه طراح، در بعضی از نمونه‌ها اجزای فنی موزیک باکس قابل مشاهده و در بعضی موارد به صورت مخفی تعبیه شده است.

2. موزیک باکس Thomas Kinkade

توماس کینکد نام یک نقاش آمریکایی است که به نام «نقاش نور» معروف است. کینکد علاوه‌بر اینکه در کشیدن مناظر طبیعی متبحر بود، به موسیقی علاقه‌ی بسیاری داشت. علاقه او به موسیقی تا حدی بود که او اقدام به ساخت جعبه‌های موسیقی کرد و تصاویری از مناظر طبیعی را بر روی جعبه‌های آن طراحی می‌کرد. توماس قطعه‌های موسیقی مورد علاقه خود را انتخاب و نوع‌های هر کدام را روی سیلندرهایی حکاکی می‌کرد و سپس آن را درون جعبه گذاشته و آن را طراحی می‌کرد.

انواع موزیک باکس
اصلی‌ترین ویژگی موزیک باکس توماس کینکد ارزش هنری بالای آن است.

وجود تصاویر زیبا از طبیعت بر روی بدنه‌ی چوبی این محصول، اصلی‌ترین ویژگی موزیک باکس نوع Thomas Kinkade است اما از نظر ویژگی‌های فنی تماما مانند موزیک باکس سیلندری است. نقش‌های طبیعی کینکد بر روی بدنه چوبی باکس موسیقی، آن را به یک دست‌سازه‌ی رویایی و رومانتیک تبدیل کرده است. هنوز هم محصولات مشابه دست‌ساخته‌های توماس کینکد توسط بعضی از کمپانی‌های ساخت موزیک باکس طراحی و تولید می‌شود. انتخاب موزیک باکس توماس کینکد به کسانی توصیه می‌شود که به دنبال یک اثر تماما هنری هستند.

3. موزیک باکس دیسکی

موزیک باکس دیسکی به دستگاه‌های پخش صفحات موسیقی قدیمی بسیار شبیه هستند. در حقیقت بهتر است این مدل را نسخه‌ی کوچک و مختصر همان دستگاه‌های پخش بزرگ بدانیم. پخش موسیقی در این موزیک باکس توسط یک هِد و صفحه‌ی موسیقی چرخان انجام می‌شود و یک نوع جعبه موزیکال نیمه اتوماتیک است.

انواع موزیک باکس
موزیک باکس دیسکی یکی از معروف‌ترین انواع موزیک باکس است.

موزیک باکس دیسکی ابتدا در سوئیس ساخته شد. بدنه‌ی این نوع موزیک باکس در ابتدا تزئینات بسیار زیادی داشت و به همین دلیل کالایی لوکس و ارزشمند بود. تا این که نسخه‌های مختصرتر و مقرون‌به‌صرفه‌تر آن در آلمان طراحی و تولید شد. این نوع از انواع موزیک باکس امکان پخش چندین ملودی را دارد که برای این کار باید دیسک‌های جدید خریداری شود. خرید این نوع موزیک باکس به کسانی توصیه می‌شود که در طول روز ساعت‌های زیادی به موسیقی گوش می‌کنند و امکان تهیه صفحات موسیقی برایشان راحت است.

4. باکس موسیقی Bandstand

یکی از انواع موزیک باکس که در گذشته طرفداران بسیاری داشت، باکس موسیقی Bandstand است. این نوع جعبه موسیقی به دلیل شکل فانتزی و تزئینی آن از دیگر انواع جعبه موزیکال متمایز است. بر روی صفحه‌ی پخش موسیقی در این نوع، یک مجسمه قرار دارد که با حرکت سیلندر درون آن، به حرکت در می‌آید.

این نوع موزیک باکس اولین بار در اواخر قرن 18 میلادی و در مقیاس بسیار بزرگی ساخته شد که برای سرگرم کردن حضار در سالن‌های تئاتر به کار می‌رفت. هم اکنون نسخه‌های کوچک و دکوری این نوع باکس موسیقی توسط بعضی از کمپانی‌ها طراحی و تولید می‌شود. اگر به دنبال خرید یک هدیه دکوری و در عین حال عاشقانه هستید می‌توانید این نوع جعبه موسیقی را انتخاب کنید.

5. موزیک باکس سمفونی

موزیک باکس سمفونی، نسخه‌ی کامل‌تر شده‌ی موزیک باکس نوع دیسک است. از آن‌جایی که پخش ملودی در این دو نوع جعبه‌ی موسیقی از طریق صفحه انجام می‌شود، شباهت بسیاری به یکدیگر دارند. با این تفاوت که در جعبه موسیقی مدل سمفونی از خاصیت آکوستیک چوب برای تقویت صدای ملودی استفاده می‌شود. در نتیجه کیفیت صدایی که از آن به گوش می‌رسد، بسیار قوی‌تر است. در حقیقت محل پخش صفحه در قلب جعبه‌ی چوبی تعبیه می‌شود تا به کمک فضای خالی اطراف آن صدا با اکوی بیشتری به گوش شنونده برسد. اگر کیفیت صدای پخش شده توسط جعبه موسیقی برایتان اهمیت دارد، موزیک باکس سمفونی بهترین انتخاب برای شماست.

6. جعبه موسیقی Sankyo Seiki

جعبه موسیقی Sankyo Seiki یکی از انواع جعبه موزیکال پرطرفدار در میان خانم‌ها است. چون علاوه‌بر پخش ملودی از آن به‌عنوان جعبه جواهر هم می‌توان استفاده کرد. این نوع جعبه موسیقی معمولا به شکل کوکی یا اتوماتیک طراحی می‌شود و سیلندر درون آن توسط یک شیشه محفوظ شده است.

انواع موزیک باکس
یکی از انواع موزیک باکس، مدل Sankyo Seiki است که به جعبه جواهر شباهت دارد.

در نتیجه از فضای بالایی شیشه برای قرار دادن اکسسوری‌ و جواهر می‌توان استفاده کرد. مهم‌ترین ویژگی موزیک باکس سنکو سیکی امکان شخصی‌سازی آن است. به این معنا که می‌توانید مجسمه یا هر شیء که دوست دارید را در درون این جعبه موسیقی قرار دهید و به محبوب خود هدیه کنید.

7. جعبه موزیکال گل جاودان

جعبه موزیکال رز جاودان یکی از انواع موزیک باکس مدرن است که به‌عنوان یک هدیه عاشقانه انتخاب می‌شود. این محصول ترکیبی از موزیک باکس سیلندر و جعبه موسیقی Bandstand است. سیلندر پخش کننده‌ی موسیقی درون یک محفظه‌ی بسته قرار گرفته و به کمک یک دسته یا هندل ملودی نواخته می‌شود.

جعبه موزیکال گل جاودان
یکی از انواع جعبه موزیکال مقرون‌به‌صرفه، جعبه موزیکال گل جاودان است.

بر روی این جعبه موسیقی، یک تک شاخه گل رز جاودان وجود دارد که زیبایی آن را دوچندان می‌کند. این محصول معمولا تنها با گل‌های جاودان قرمز تولید می‌شود و حداقل 3 تا 5 سال ماندگاری خود را حفظ می‌کند. جنس موزیک باکس روبینا رز از مخمل است و با لطافت گل‌برگ‌ها گل رز طبیعی همخوانی دارد. روبینا رز به کمک ملودی‌های مختلفی از جمله رومئو و ژولیت، جان مریم، دریاچه قو، غوغای ستارگان، سلطان قلب‌ها، هری پاتر و … این هدیه‌ی رومانتیک را برای مناسبت‌هایی مثل سالگرد دوستی، روز تولد و … طراحی کرده است.

جمع‌بندی

موزیک باکس یکی از هدایای رومانتیکی است که در میان جوانان عاشق‌پیشه طرفدار دارد. 3 قرن از ساخت اولین موزیک باکس می‌گذرد و روز به روز به انواع موزیک باکس های موجود در بازار اضافه می‌شود. در این یادداشت انواع جعبه موزیکال را نام بردیم و ویژگی‌های آن‌ها را بررسی کردیم. ویژگی موزیک باکس های مختلف بسته به نوع طراحی و شرایط فنی‌شان متفاوت است اما به طور کلی می‌توان آن‌ها را به دو دسته‌ی اتوماتیک و هندلی تقسیم کرد. یکی از انواع موزیک باکس های مدرن  باکس موزیکال رز جاودان است. این یک هدیه تماما عاشقانه است و برای مناسبت‌هایی مثل سالگرد آشنایی و تولد و … طراحی شده است. این محصول حاصل هم‌نشینی یک تک شاخه گل ماندگار سرخ رنگ با یک ملودی دل‌نشین است که با گارانتی 1 ساله روبینا رز ارائه می‌شود.

 

سوالات متداول

  • انواع موزیک باکس کدام است؟

انواع موزیک باکس را بر حسب ویژگی‌های فنی آن می‌توان به 2 دسته‌ی دستی و کوکی تقسیم کرد.

  • از میان انواع جعبه موزیکال کدام یک جنبه عاشقانه بیشتری دارد؟

تمامی انواع موزیک باکس دارای معنای عاشقانه و احساسی هستند. اما با انتخاب یک ملودی رمانتیک مثل رومئو و ژولیت می‌توان بار عاطفی جعبه موزیکال را بیشتر کرد.

  • شرایط نگهداری باکس موزیکال رز جاودان چیست؟

نگهداری از باکس موسیقی رز جاودان آسان است. گل رز به کار رفته در این باکس موسیقی طبیعی است و حداقل 3 تا 5 سال طراوت روزهای ابتدایی خود را حفظ می‌کند. برای دوام بیشتر این محصول آن را دور از نور مستقیم خورشید، گرما و سرمای شدید و رطوبت قرار دهید و از اسپری آب بر روی آن خودداری کنید.

  • انواع موزیک باکس گل جاودان کدام است؟

این هدیه عاشقانه تنها با گل رز قرمز قابل سفارش است و با تنوعی از ملودی‌های مختلف ارائه می‌شود: رومئو و ژولیت، جان مریم، سلطان قلب‌ها، تولدت مبارک، غوغای ستارگان، هری پاتر و …

سحر مهرابی
سحر مهرابی

سحر مهرابی هستم؛ نویسنده و کپی‌رایتر. لقب من «راوی» است و از روایت کردن قصه‌ها و ماجراها لذت می‌برم. از سال 92 برای روزنامه‌ها و مجلات مختلفی نوشته‌ام. به سبک «جستارنویسی» بیشتر از همه علاقه دارم. در سال 97 با جادوی گل جاودان آشنا شدم و مدتی است درباره‌ی آن‌ها می‌نویسم.

دیگر مقالات دسته بندی

ولنتاین، روز عشق و محبت، فرصتی ناب برای ابراز قدردانی از عزیزترین فرد زندگی‌مان، مادرمان، است. انتخاب هدیه‌ای مناسب برای این روز، گرچه چالش‌برانگیز، اما…

نماد خرس ولنتاین چیست؟ چرا در روز ولنتاین خرس هدیه می‌دهند؟ انواع خرس ولنتاین کدام‌ها هستند؟ هنگامی که تب و تاب روزهای ولنتاین در میان…

ولنتاین نزدیک است و شور و هیجان آن در قلب‌ها موج می‌زند. اما سوالی که ذهن بسیاری را به خود مشغول کرده این است: بهترین…

نزدیک ولنتاین است و بسیاری درگیر خرید کادوی ولنتاین برای معشوق خود هستند، اما تنها خرید کادو کافی نیست و باید جعبه زیبایی برای کادوی…

جشن سپندارمذگان یکی از جشن‌های بسیار کهن مردم ایران است که قدمت آن به بیست قرن پیش از تولد مسیح و به دوران هخامنشیان برمی‌گردد….

روز ولنتاین کجا بریم؟ یکی از سوالات متداولی  که در این مقاله از روبینا رز به آن خواهیم پرداخت. در این مطلب جاهای خاص و…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد