مقالات

فلسفه ولنتاین چیست ؟ آشنایی با تاریخچه ولنتاین

فلسفه ولنتاین چیست

در مورد فلسفه ولنتاین یا روز عشق داستان های مختلفی وجود دارد. داستانهایی که هر کدام باعث زنده شدن حس عشق در ما می‌شود. در ادامه به داستانها و روایتهای مختلف این روز خاص می پردازیم.

تاریخچه ولنتاین و به وجود آمدن روز عشق (روایت اول)

در دوره امپراتوری یونانیان روز 14 فوریه به روز جونز (پادشاه تمامی بت ها) شهرت داشت. جونز به خدای تمام الهه ها، زنان و ازدواج نیز معروف بود. جشنی با نام Lupercalia در روز عشق یا همان 14 فوریه برگزار می شد.

دختران جوان در آن روز نام خود را روی تکه کاغذهایی نوشته و درون یک بطری می‌گذاشتند و سپس درون رودخانه می‌انداختند. در سمت دیگر رودخانه پسران جوان بطری ها را از درون آب می گرفتند. سپس در شب ولنتاین با دختری که اسم او را از آب گرفته بودند، در جشن حاضر می شدند. حتی این آشنایی گاهی به عشق و ازدواج ختم می‌شد.

فلسفه ولنتاین و به وجود آمدن روز عشق (روایت اول)

ولنتاین در حقیقت نام یک کشیش رمی بود. از نظر کلادیوس دوم (امپراتور رم) سربازان متاهل جنگجویان خوبی نبودند، زیرا در هنگام تشکیل سپاه بسیاری از آن ها ماندن در کنار خانواده خود را به پیوستن به سپاه ترجیح دادند. به همین دلیل او در قرن سوم میلادی ازدواج را ممنوع کرد.

ولنتاین به دلیل عادلانه نبودن این حکم به صورت پنهانی مراسم ازدواج زوج های جوان را برگزار می کرد و سپس یک گل سرخ به نشانه عشق به آن ها هدیه می داد. پس از مدتی امپراتور رم از این نافرمانی خبردار شد. او حکم دستگیری و اعدام ولنتاین را صادر کرد.

آشنایی با تاریخچه ولنتاین

ولنتاین پس از دستگیری به زندان منتقل شد و در آن جا عاشق دختری نابینا شد. آن دختر نابینا در حقیقت دختر زندانبان آن جا بود. ایمان ولنتاین به پروردگار و عشق او رابطه را تا جایی پیش برد که دختر بهبود پیدا کرد و بینایی خود را به دست آورد.

در نهایت کم ولنتاین در روز 14 فوریه اجرا شد. امپراتور در آن روز او را به دلیل سر پیچی از دستورات اعدام کرد.

ولنتاین قبل از اجرای حکم برای عشق خود، یعنی دختر زندانبان نامه ای نوشت و نامه خود را با امضای “ولنتاین تو” به پایان رساند. این نامه وسیله ای برای رسوخ این عشق نا فرجام در عموم بود. البته هیچکسی از صحت این داستان ها مطمئن نیست و تنها از آن به عنوان افسانه ای در 14 فوریه هر سال یاد می شود.

خرافات و رسم و رسوم عجیبی که در مورد فلسفه ولنتاین وجود دارد!

در کشور های مختلف خرافات و رسوم عجیبی در مورد فلسفه ولنتاین و روز عشق وجود دارد.

14 فوریه یا همان روز ولنتاین در اروپا به عنوان روز جفت گیری پرندگان شناخته می شود. برخی کودکان در انگلستان با پوشیدن لباس بزرگترها به خانه‌هایی رفته و برای ستایش سنت ولنتاین، شعر می‌خوانند. مرسوم‌ترین هدیه روز عشق در ولز، قاشق‌هایی با نقش قفل و کلید بود. این هدیه به معنی “بازگشایی قلب من توسط تو” بوده است.

پسران فرانسوی در روز ولنتاین، اسم معشوقه خود را در قسمت بازوی لباس خود می‌نوشتند تا همه را از عشق خود با خبر کنند.

دختران جوان در برخی از کشور های اروپایی، لباس هایی که از معشوقه خود در روز عشق هدیه گرفته بودند را نگه می‌داشتند که به معنای پاسخ مثبت به درخواست ازدواج آنها بود.

داستان های عجیب دیگری نیز در مورد رد شدن پرندگان از بالای سر دختران، در این روز وجود دارد.

به عنوان مثال، در صورت رد شدن پرنده سرخ از بالای سر دختری، ازدواج او با یک ملوان رقم خواهد خورد. و در صورت رد شده گنجشک از بالای سر او، همسرش مردی فقیر خواهد بود.

اگر هم پرنده سهره طلایی از بالای سر او بگذرد، ازدواج او با مردی بسیار پولدار رقم خواهد خورد.

از تاریخچه ولنتاین در کشور چین این چنین برمی‌آید که در آن کشور افسانه‌ای از نماد عشق که با روز ولنتاین یکی است، وجود دارد. آن روز در تقویم چینی با نام “Q Qiao Jie” مشخص شده است. یکی از داستانها در مورد الهه بهشت و هفت دختر او می باشد. الهه بهشت و هفت دخترش گاهی برای آبتنی به زمین می‌آمدند. آنها یک روز با گله‌داری به نام “Niu Lang” رو به رو می‌شوند. این گله‌دار لباس الهه و هفت دختر او را برمی‌دارد.

آنها تصمیم می‌گیرند زیباترین دختر را برای پس گرفتن لباس‌هایشان پیش گله‌دار بفرستند. گله‌دار و دختر در یک نگاه عاشق هم می‌شوند. الهه بهشت به آن‌ها اجازه می دهد که سالی یکبار یعنی در روز 14 فوریه همدیگر را ملاقات کنند. در این روز پرنده‌ای از بال خود برای دختر پهشت پلی درست می‌کند. به این ترتیب او می‌تواند از بهشت عبور کرده و معشوق خود را در روز ولنتاین ملاقات کند.

در ابتدا برگزاری این روز تنها در کشور رم صورت می‌گرفت. سپس در طول زمان این سنت و فرهنگ به همه کشورهای اروپایی منتقل شد، به گونه‌ای که تمام زوج‌های جوان در روز ولنتاین، عشق خود را با دادن هدایای مختلف به یکدیگر تازه می‌کنند.

فلسفه ولنتاین و هدیه دادن در روز عشق

مهم نیست چقدر توان هزینه کردن دارید. در این روز خاص برای کسانی که دوستشان دارید هدیه‌ای هرچند کوچک تهیه کنید. با این کار یادآور می‌شوید که برای شما ارزشمند هستند. پیشنهاد ما به شما خرید گل برای ولنتاین از روبینارز است. زیبایی این گل‌ها برای هرکسی خیره‌کننده است.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید