گل رز درون ظرف آب

نگهداری گل رز در آب، اصولی‌ترین روش نگهداری رز در آب را بشناسید

2/5 - (1 امتیاز)
روش های نگهداری از گل رز درون آب

نگهداری گل رز در آب یکی از رایج‌ترین اعمالی است که افراد بعد از خرید دسته‌های گل انجام می‌دهند. این کار می‌تواند طول عمر شاخه گل را افزایش دهد و آن را برای تنها چند روز تازه نگه دارد؛ اما چگونه می‌توان به کمک این روش گل‌ها را شاداب نگه داشت؟ بهترین دمای آب نگهداری گل‌های رز کدام است؟ در این مقاله، به شرح اصولی‌ترین روش نگهداری گل‌های رز در آب می‌پردازیم و ۵ نکته مهم برای افزایش عمر گل‌های رز را بیان خواهیم کرد.

راهنمای جامع نگهداری گل رز در آب

گل‌های رز از محبوب‌ترین گل‌های یک سده اخیر به‌شمار می‌آیند و بسیاری از افراد به‌دنبال پیدا کردن راه‌حل‌هایی ساده هستند تا بتوانند آن را چند روز بیشتر تازه نگه دارند. نگهداری انواع گل رز در آب یکی از این راه‌حل‌های ساده و کاربردی است که می‌تواند عمر گل شما را به حداقل یک هفته برساند. برای نگهداری شاخه گل رز در آب، دستورالعمل زیر را دنبال کنید.

گلدان خود را آماده کنید

استفاده از گلدان‌های روشن و شفاف می‌تواند احتمال رشد عوامل بیماری‌زا مانند قارچ‌ها و باکتری‌ها را به‌ شکلی قابل‌ توجه پایین بیاورد. ابتدا گلدان خود را با آب گرم و مایع ظرف‌شویی به‌طور کامل بشویید؛ زیرا آب گرم تمامی میکروب‌ها و عوامل بیماری‌زا را از بین می‌برد. هنگام شستشو دقت کنید که ظرف به ‌طور کامل از مایع ظرف‌شویی پاک شود و اثری از آن باقی نماند.

آب گلدان را آماده کنید

آب جوشیده یا تصفیه‌شده بهترین گزینه‌های پیش‌رو برای نگهداری گل رز در آب به ‌شمار می‌آیند. اگر استفاده از این آب‌ها برای شما میسر نیست، گلدان را از آب شهری پر کنید و آن را برای ۲ ساعت به حال خود رها کنید تا کلر آن خارج شود. بهترین دمای نگهداری گل‌های رز در آب، دمای ۲۳ تا ۲۴ درجه بوده که این بازه دمایی معادل همان دمای اتاق است. هیچگاه گل‌های رز شاخه بریده را در آب‌های بسیار سرد یا گرم قرار ندهید؛ این کار موجب تنش‌ دمایی در گل می‌شود و به پژمردگی آن سرعت بیشتری می‌بخشد.

گل‌ها را آماده کنید

ابتدا گل‌های شاخه بریده را از بسته‌ بندی خود خارج کنید؛ سپس شاخه‌های گل را دانه‌ دانه از یکدیگر جدا نمایید. در روش نگهداری گل رز در آب، باید برگ‌های پایینی شاخه را از آن جدا کنید؛ زیرا قرار گرفتن آن‌ها در آب زمینه رشد باکتری‌ها و عوامل بیماری‌زا را بالا می‌برد. انتهای ساقه گل‌ها را با زاویه ۴۵ درجه ببرید. همواره به‌خاطر داشته باشید که ابزار برش گل‌های شما باید کاملا تمیز، استریلیزه و تیز باشد. بهتر است هر ۲ روز یک‌بار حداکثر ۲ سانتی‌متر از انتهای شاخه گل را برش دهید؛ این کار موجب انتقال بهتر آب از ساقه به گلبرگ‌ها شده و عمر گل رز را طولانی‌تر می‌کند.

آب گلدان را عوض کنید

همان‌طور که در بخش‌های قبل نیز اشاره شد، بهتر است دمای آب استفاده ‌شده برای نگهداری گل‌ها معادل دمای اتاق باشد تا گیاه از تنش‌های سرمایی و گرمایی در امان بماند. در نحوه نگهداری از گل رز در آب بهتر است حداکثر هر دو روز یک‌بار آب گلدان را عوض کنید؛ البته این موضوع به دمای محیط نیز بستگی دارد. هرچقدر هوای مکان زندگی شما گرم‌تر باشد، آب گلدان باید زودتر عوض شود. اگر خانه شما در منطقه‌ای سردسیر قرار دارد، هر دو روز یک‌بار و اگر در مناطق گرمسیر زندگی می‌کنید، روزی یک‌بار آب گلدان گل رز خود را عوض کنید.

ترفندهای نگهداری گل رز در آب

روش های نگهداری از گل رز درون آب

در این بخش از مقاله، به شرح ۵ نکته کاربردی برای افزایش طول عمر گل‌های رز خواهیم پرداخت.

گل‌ها را بیارایید

بهتر است هنگام قراردادن گل‌ها در آب، گلبرگ‌های پژمرده را از غنچه جدا کنید؛ این کار روند پژمردگی گیاه را کندتر خواهد کرد.

نیمی از ساقه را در آب قرار دهید

در بسیاری از منابع «طرز نگهداری گل رز در آب» ذکر شده است که نباید تمامی بخش‌های ساقه را در آب فرو ببریم. تنها قراردادن نیمی از شاخه گل در آب کفایت می‌کند.

آب گلدان را شیرین کنید

استفاده از غذای گل می‌تواند عمر گل‌های رز شاخه بریده را افزایش دهد. می‌توانید این محصولات را از گل‌فروشی‌ها تهیه کنید؛ اما اگر امکان خرید آن‌ها برای‌تان میسر نیست، بهتر است دو قاشق شکر در آب گلدان خود بریزید و آن را به‌طور کامل حل کنید؛ این کار می‌تواند گل‌های شما را تا مدت طولانی‌تری تازه و شاداب نگه دارد.

روش های نگهداری از گل رز درون آب

از نگهداری گل‌ها در کنار میوه‌ها خودداری کنید

بسیاری از میوه‌ها به‌طور دائم در حال آزاد کردن گازی به نام اتیلن هستند که این گاز موجب رسیدن میوه می‌شود. اتیلن می‌تواند گلبرگ‌های گل‌ها را پژمرده کند و عمر آن‌ها را به‌شکلی چشمگیر کاهش دهد؛ بنابراین، هیچگاه هنگام نگهداری گل رز در آب، آن را کنار سبدهای میوه قرار ندهید.

راه‌حل دائمی شاداب نگه‌داشتن گل‌های رز طبیعی چیست؟

گل‌های رز یکی از محبوب‌ترین گل‌های حال حاضر بازار هستند که می‌توان عمر آن‌ها را به کمک روش‌های مختلف به یک الی ۲ هفته رساند. نگهداری گل رز در آب یکی از ساده‌ترین روش‌ها است که می‌تواند گل‌ها را تا یک هفته تازه و شاداب نگه دارد. دمای آب استفاده‌ شده باید معادل دمای اتاق باشد و گلدان مد نظر باید از هرگونه پوسیدگی و عوامل بیماری‌زا پاکیزه گردد؛ اما آیا راه‌حلی دائمی برای تازه نگه ‌داشتن گل‌های رز وجود دارد؟ در جواب باید گفت بله استفاده از گل رز جاودان می‌تواند این مشکل را به ‌طور کامل حل کند. گل‌های رز جاودان همان‌ گل‌های رز طبیعی هستند؛ اما می‌توانند شادابی و تازگی خود را برای حداقل ۳ سال همانند روز اول نگه دارند.

از این گل‌ها برای تهیه دسته‌گل عروس، انواع زیورآلات، شانه سر و… استفاده می‌شود. اگر محصولات این گل‌ها را خریداری کردید، بهتر است آموزش نگهداری از گل رز جاودان را نیز مطالعه کنید. شما می‌توانید انواع محصولات گل‌های رز جاودان را با بالاترین کیفیت از «سایت روبینا رز» تهیه کنید.

سحر مهرابی
سحر مهرابی

سحر مهرابی هستم؛ نویسنده و کپی‌رایتر. لقب من «راوی» است و از روایت کردن قصه‌ها و ماجراها لذت می‌برم. از سال 92 برای روزنامه‌ها و مجلات مختلفی نوشته‌ام. به سبک «جستارنویسی» بیشتر از همه علاقه دارم. در سال 97 با جادوی گل جاودان آشنا شدم و مدتی است درباره‌ی آن‌ها می‌نویسم.

دیگر مقالات دسته بندی

عمر گل‌های رز در حالت عادی بسیار کوتاه است و نمی‌توان بدون به ‌کارگیری روش‌های افزایش ماندگاری گل رز آن‌ها را بیش از ۵ روز…

گل رز صورتی یکی از زیباترین انواع گل رز در جهان به ‌شمار می‌آید و می‌توان گفت که این گل بعد از همتای قرمز رنگ…

انتخاب گردنبند مناسب با فرم صورت یکی از بهترین روش‌های خرید جواهرات به‌ شمار می‌آید و برای آن نیاز است که شما حالت صورت‌تان را…

انگشتر پورتوفینو چیست؟ انگشتر پورتوفینو از محبوب‌ترین و جدید‌ترین بدلیجات حال حاضر است که استفاده از آن‌ها می‌تواند استایل شما را جذاب‌تر و منحصر به‌…

باز کردن گره گردنبند چگونه است؟ این اولین سوالی است که از خود هنگام مواجه‌ شدن با گردنبند گره‌ خورده می‌پرسیم. بدون‌ شک، زنجیر گرده‌…

گروه سورپرایز تولد مجموعه‌ای از افراد بسیار خوش‌ سلیقه، خلاق و پیگیر است که به خلق غافلگیری‌هایی بسیار هیجان‌انگیز برای تولد افراد می‌پردازند. این گروه‌ها…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد